فولاد سردکار چیست |معرفی فولاد سرکار | قیمت فولاد سردکار

فولاد سردکار و توضیحاتی در مورد ساختار و ویژگی ها

بر اساس طبقه بندی انواع فولاد به 4 دسته اصلی تقسیم می شود.

فولاد کربن

فولاد آلیاژی

فولاد ضدزنگ

فولاد ابزار

هرکدام از این فولاد ها ویژگی ها و خواص خاص خود را دارند و بسته به خواص مختلفشان هرکدام برای ساخت یک چیز خاص ااستفاده می شوند.همنگونه که می دانید فولاد از هز نوعی که باشد از کربن و آهن تشکیل شده است و این میزان کربن و آهن به کار رفته در ان است که مشخص می کند این نوع فولا برای چه کاری مناسب است.

فولاد سردکار

فولاد سردکار:

همانگونه که می دانید در صنایع از انواع مختلفی از فولاد استفاده می شود. یکی از اناع این فولاد ها فولاد سردکار است. این نوع فولاد دارای درصد کربن زیادی بوده و برای اینکه در هنگام حرارت دید ن مقاومت و حالت پذیری ان بهتر شود آن را با عناصر دیگری مانند کروم، تنگستن و منگنز ترکیب می کنند.فولاد سردکار خود به سه دسته مختلف تقسیم می شود:

  1. فولاد سرد شونده در هوا (گروهA)
  2. فولاد با مقادیر کربن بالا (گروه D)
  3. فولاد سخت شونده در روغن (گروهO)
  4. فولاد سخت شونده در آب (گروهW)
  5. فولاد مقاوم در برابر ضریه (گروهS)
  6. فولاد گرمکار (گروهH)

این حرف لاتین نشان دهنده اختصاری روشی است که برای سرد کردن فولاد استفاده می شود که در ادامه هرکدام از آنها را بررسی خواهیم نمود.

فولاد سخت شونده در هوا:

این نوع فولاد حاوی مقادیری منگنز، کروم و مولبیدن می باشد که باعث می شود فولاد را در دمای بسیار بالا به راحتی و بدون آسیب دیدن خنک کرد . این نوع فولا  چون در هوا خنک و سخت می شود مقاومت بسیار بالایی داشته و دچار آسیب و شکستگی نمی شود. این نوع فولاد معمولا برای ساخت چاقو و یا قالب های ضرب سکه استفاده می شود.

فولاد با مقادیر بالای کربن:

در این نوع فولاد 2.5 درصد کربن و 1.5 درصد کروم به کار رفته است که بر اساس میزان کربن استفاده شده در آن به دسته های D1و D2و D3 تقسیم می شود.که نوع D3  آن ضعیف تر بوده و به تنها در هوا سرد نمی شود و برای سرد شدن به روغن نیاز دارد. و در نتیجه سختی ان کمتر و احتمال شکنندگی ان بالاتر است.ویزگی اصلی فولاد های گروه D این است که در حرارت بالا به راحتی نرم شده و شکل پذیری آنها بالاست این نوع فولاد بیشتر برای تولید ابزار های جلا دادن و پرداخت مورد استفاده قرار میگیرد.

فولاد سخت شونده در روغن:

این نوع فولاد دارای بالاترین میزان کربن در بین تمام انواع دیگر است و همین ویزگی باعث می شود که قطعه های خیلی کوچک آن نیز به راحتی در روغن سرد شده و بسیار سخت می شوند.مهم ترین خاصیت فولاد های گروه O این است که در ذمای معمولی در مقابل ساییده شدن مقاومت بالایی دارد اما ایراد بزرگ آنها این است که در دمای بالا به سختی نرم شده و شکل پذیری پیدا می کنند که این به دلیل بالا بودن میزان کربن آنهاست.از این نوع فولاد برای تولید ماشین الات و دستگاه برش زنی استفاده می شود. این نوع مولاد معمولا برای ساخت قالب های توخالی و ابزار های اندازه گیری استفاده می شود.. از مزیت های این فولاد پایین بودن قیمت آن نسبت به انواع دیگر فولاد است که دلیل آن نیز پایین بودن میزان کربن آن است.

فولاد سخت شونده در آب:

این نوع فولاد با اینکه مقادیر زیادی کربن دارد اما قیمت آن نسبتا پایین است زیرا نمیتوان حرارت زیادی به ان وارد کرد. این نوع فولاد با اینکه سختی و مقاومت بالایی دارد اما به همان میزان شکنندگی بیشتری هم دارد. بنابراین بهتر است برای سرد کردن به جای روغن با اب سرد شوند یا کمتر دجار شکنندگی شوند.

فولاد مقاوم در برابر ضریه (گروهS)

ویژگی اصلی این نوع فولاد این است که در برابر ضربه هم در دمای بالا و هم در دمای پایین مقاوم است.میزن کربن موجود در آنها کم است و مقاومت بسیار خوبی دارند اما ضعف آنها در پایین بودن مقاومتشان در مقابل سایش است.از این مدل فولاد معمولا در تولید دستگاه بخارپز، مته حفاری و دستگاه برش استفاده می شود.

فولاد گرمکار (گروهH)

این نوع فولاد برای برش در دمای بالا استفاده می شود. کربن موجود در آنها متوسط بوده و مقاومت بالایی در دمای بالا از خود نشان می دهد.. از این مدل فولاد در ریخته گری، آهنگری و ابزار برش استفاده می شود.

تفاوت فولاد سردکار با فولاد گرمکار:

فولاد گرمکار همانگونه که از اسم آن مشخص است در دمای بسیار بالا (حدود 316 درجه سانتیگراد) مورد استفاده قرار می گیرد این فولاد ها به دلیل میزان کم کربن که د انها وجود دارد در دمای بالا به راحتی نرم شده و برای اینکه هنگام شرد شدن به آن شوک حرارتی وارد نشده و دچار شکستگی نشود مقادیری وانادیم به ان اضافه می کنند. فولاد گرمکار خود به دو دسته تقسیم می شود عنصر اصلی دسته اول تنگستن و دسته دوم مولیبدن است . فولادی که میلیبدن دارد نسبت به فولادی که در آن تنگستن به کار رفته است در مقابل شوک حرارتی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. فولاد های گرمکار معمولا برای ساخت آلیاژ های آهنی و غیر آهنی استفاده می شود. از جمله خواص و ویزگی های فولاد گرمکار می توان به این موارد اشاره کرد:

مقاوت بالا

استحکام بالا

مقاومت بالا در برابر ضربه

مقاومت بالا در برابر ساییدگی

مقاومت در برابر شوک های حرارتی بالا

خصوصیات فولاد سرد کار:

به طور کلی این نوع فولاد دارای خصوصیاتی مانند مقاومت در برابر تنش ، شکل پذیری خوب، مقاومت در برابر ضربه و استحکام بالا است. از جمله ایراداتی که این نوع فولاد دارد این است که برخی ویژگی های خود را در دمای بالا از دست می دهد  و دیگر این که برش دهی و جوشکاری این فولاد ها معمولا ضعیف انجام می شود.

کاربرد فولاد سردکار:

این نوع فولاد یکی از پرکاربرد ترین نوع فولاد برای تولید پانچ و میلگرد، قالب های مارک زنی ،تیغ آسیاب،سمبه و قلاب می باشد.این نوع فولاد به دلیل شکل پذیری بالایی که در برابر حرارت دارد و در عین حال احتمال شکنندگی زیادی دارد نیاز به تخصص بالا و استفاده از ابزار آلات دقیق دارند.

از فولاد سرد کار برای تولید میلکرد نیز استفاده می شود.اندازه این میلگرد ها متفاوت بوده و بسته به ضخامت آن از عناصر شیمیایی مختلفی در ترکیبات آنها استفاده می شود.

انواع فولاد ابزاری سردکار :

فولاد ابزاری سردکار 1.2080:

شک این فولاد در هنگام ابکاری تغییر نمی کند و میزان سختی آن حدود 65 راکول سی می باشد. از این نوع فولاد در ساخت قالب های مخصوص کاشی و سرامیک و قالب های پرس و تیغه های مخصوص دستگاه برش فلزات استفاده می شود.

فولاد ابزاری سردکار 1.2210 :

این نوع فولاد به نام فولاد نقره ای شناخته می شود و در مقابل فشار و ضربه مقاومت بالایی دارد و معمولا برای ساخت ابزار آلات دستگاه برش فلز، و مته های مخصوص کنده کاری و ساخت سنبه مورد استفاده قرار می گیرد.

فولاد ابزاری سردکار 1.2379:

این نوع فولاد نیز دارای مقاومت عالی هم در مقابل ضربه و هم در برابر ساییدگی دارد.این فولاد با مقاومت 65 راکول سی برای ساخت انواع قالب های برش، غلطک های برش و غلطک های پیچ زنی مناسب می باشد.

فولاد ابزاری سردکار 1.2436:

این نوع فولاد نیز در ابکاری دچار تغییر نمی شود و بالاترین میزان مقاومت را در بین انواع فولاد های دیگر دارا می باشد. همچنین این نوع فولاد به دلیل اینکه مقدار تنگستن بیشتری نسبت به انواع دیگر می باشد مقاومت بسیار بالایی در مقابل حرارت از خود نشان می دهد.این نوع فولاد نیز برای ساخت قالب های کاشی و سرامیک مناسب می باشند .

فولاد ابزاری سردکار 1.2510 :

این نوع فولاد مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار داشته و همچنین در برایر ساییدگی مقاومت بالایی دارد . می توان از این نوع فولاد برای ساخت قالب های ملامین، تیغه های برش و ایزار الات مشابه استفاده کرد.

فولاد ابزاری سردکار 1.2542:

این نوع فولاد به دلیل داشتن مقدار بالای تنگستن در مقابل ضربه و فشار مقاومت خوبی دارند.این فولاد برای ساختن ایزار آلاتی مانند سنبه حکاکی،سنبه های تحت فشار و ورق های فولادی استفاده نمود.

جهت استعلام قیمت و مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[تعداد: 5   Average: 4.6/5]

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.