فولاد گرمکار چیست + توزیع و فروش فولاد گرمکار در تهران

فولاد گرمکار | توزیع و فروش فولاد گرمکار در تهران

فولاد گرمکار ، به عنوان یکی از انواع فولادهای ابزار صنعتی شناخته شده است. این نوع فولاد به خاطر اینکه در دمای بالا مقاومت خوبی از خود نشان داده است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فولاد گرمکار

حداقل دمایی که موجب می‌شود تا فولاد گرمکار وارد کار تولید ابزار آلات شود دمای تقریبی 316 درجه سانتی گراد است. فولادهایی نظیر فولاد سرد و فولاد تند بر نیز وجود دارد.ولی آن‌ها در برابر حرارت بالا مقاومت خوبی ندارند.

فولادهای سرد کار در حرارت بالا دچار نرمی بیش از اندازه می شوند که نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. همچنین فولاد تند بر با اینکه دچار نرمی نمی‌شود ولی مقاومت خوبی در برابر حرارت بالا نداشته و نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بسیاری از فعالیت‌هایی که برای فرم دهی و پانچ زدن، برش زدن بر روی فلزات در حرارت‌های بالا انجام می‌شود از فولاد ابزار گرمکار در آن استفاده می شود. فولاد گرمکار به عنوان یکی از فولادهای پر کاربرد در صنعت فولاد به شمار می‌رود و با آلیاژهایی که در آن به کار رفته است مقاومت آن افزایش پیدا می کند. یکی از آلیاژ های به کار رفته در آن که باعث مقاومت در برابر گرمای زیاد و همچنین مقاومت در برابر سایش می شود آلیاژ وانادیوم است.

این نوع فولاد دارای ویژگی‌هایی می باشد که باعث شده است تا مورد انتخاب قرار بگیرد. همچنین برای اینکه کارایی‌های مناسب و استفاده‌ی دقیقی از این نوع فولاد شود آن را به دسته‌ها و انواع مختلف تقسیم بندی کرده‌اند. در ادامه بحث به این موارد و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

انواع فولاد ابزار مورد استفاده در صنعت فولاد

انواع مختلفی از فولاد ابزار در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد که در مواقعی که به آن ها نیاز باشد و به کار بیاید مورد استفاده در این صنعت قرار می گیرد. انواع این فولادها را با توجه به خاصیت، ویژگی و همچنین کارایی که دارند به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

 1. فولاد ابزارهایی که با استفاده از آب دچار سختی شده‌اند.
 2. نوعی از فولاد ابزار که در برابر شوک مقاومت بالایی دارند.
 3. فولادهای سرد کار که در روغن سرد قرار گرفته است.
 4. فولادهای گرمکار که انواع مختلف و کارایی متفاوتی دارند.
 5. فولادهای تندبر که در دو نوع تولید شده است.
 6. نوعی دیگر از فولادها ساخته شده‌اند که کاربردهای خاصی در صنعت دارند و در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی‌های مهم در فولاد گرمکار

برای استفاده کردن از فولاد ابزار گرمکار در صنعت فولاد کشور، باید ویژگی های منحصری به فردی در آن وجود داشته باشد که یکی از مهم ترین ویژگی های آن تحمل دمای بالا در این نوع فولاد ابزار می باشد.

ویژگی های دیگری نیز در این نوع فولاد ابزار تعریف شده است که باعث شده است تا این نوع فولاد مورد استفاده قرار بگیرد و به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع فولاد مطرح باشد.

این ویژگی ها را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • در برابر بازگشت، مقاومت بالایی دارد.
 • در برابر کشش‌های گرم مستحکم می باشد.
 • در برابر سایش‌های گرم نیز از قدرت تحمل بالا برخوردار است.
 • در برابر ضربه‌های گرم که بر آن وارد می‌شود در حد بسیار بالا دارای مقاومت است.
 • در برابر شوک‌های حرارتی که به آن وارد می شود مقاومت و قدرت بالایی دارد.

ویژگی های یاد شده به عنوان اصلی ترین موارد در فولاد ابزار گرمکار مشهود است. همین موارد باعث شده است که به عنوان یک ابزار مهم در صنعت کاربرد داشته باشد.

انواع گروه های فولاد ابزار گرمکار

 فولاد گرم کار از آلیاژهای نظیر کروم، تنگستن، مولبیدن، وانادیوم و مقدار بسیار کمی کربن تشکیل شده است. این نوع فولاد با توجه به آلیاژهایی که در آن به کار رفته است به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. در این قسمت شما را با عنوان این گروه‌ها آشنا می‌کنیم.

 • فولاد گرمکار کرومی
 • فولاد گرمکار تنکستنی
 • فولاد گرمکار مولبیدنی

برای اینکه این گروه از فولاد را بتوان شناسایی کرد از حروف لاتین H استفاده می‌کنند.همچنین در کنار این حرف اعدادی نوشته می‌شود که گروه‌هایی را که برای آن تعریف شده است را به نمایش می‌گذارد.

هر کدام از گروه‌های فولاد ابزار گرمکار با توجه به موادی که در آن به کار رفته است تقسیم بندی شده است..از مهم ترین کاربردهای این فولاد می توان استفاده در ساخت ابزار آلات نام برد.

ویژگی‌های گروه‌های فولاد ابزار گرمکار

هر کدام از این گروه های فولاد گرمکار که تقسیم بندی شده‌اند ویژگی‌های مختص به خود را دارند. این ویژگی ها باعث می شود که در موارد مورد نیاز از نوع فولاد کاربردی آن قسمت استفاده کرد.

 • فولاد گرمکار ابزار کرومی: از انواع H1 الی  H19 را در بر می گیرد. این فولاد در برابر حرارت و گرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. در این گروه نوع فولادی که بیشترین کاربرد را دارد می‌توان به H11،H12،H13 و در بعضی موراد نیز فولاد نوع H19   اشاره کرد.
 • فولاد گرمکار ابزار تنگستنی: انواعی که برای این نوع فولاد در نظر گرفته شده است از H20 تا نوع H39 ادامه دارد. در برابر گروه اول، این نوع فولاد مقاومت بیشتری در برابر حرارت و شکنندگی دارد ولی باید به خاطر داشت که در برابر سرد شدن توسط آب این نوع فولاد سخت می‌باشد.
 • فولاد گرمکار ابزاری مولبیدنی: نوع این فولاد از H40 الی H59 ادامه دارد. این گروه از فولادها در برابر گرما مقاومت بیشتری دارد ولی باید در هنگام استفاده از حرارت با احتیاط عمل کرد تا باعث آزاد شدن کربن موجود در آن نشود.

در چه مواردی می‌توان از فولاد گرمکار استفاده کرد؟

همان گونه که گفته شد فولاد گرمکار به دلیل اینکه در برابر گرما مقاومت بالایی دارد مورد استفاده زیادی قرار می گیرد و در حرارت‌های بالای 316 درجه استفاده می‌شود. این نوع فولاد به خاطر ویژگی‌هایی که دارد در تهیه‌ی فولادهایی نظیر قالب‌های تزریق، ابزار و وسایل مورد نیاز برای سوراخ کردن، ابزار الات مورد نیاز برای مهره سازی، تهیه یفولاد مورد نیاز برای تیغه‌های قیچی، تهیه‌ی رینگ‌های فشار دهنده، ساخت قالب هایی که برای پولک زنی استفاده می‌شود، تهیه‌ی سنبه‌ها و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت استعلام قیمت و مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[تعداد: 2   Average: 5/5]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.