کاربردهای فولاد MO40

كاربرد فولاد MO40 ، این فولاد در حقيقت يك فولاد كم آلياژ است.  آلیاژ MO40 متعلق به گروه فولادهای مقاوم در برابر حرارت (آلیاژهای با کیفیت بالا) است. بعضی اوقات ، در حدود 0.2٪ نیکل برای از بین بردن کروم از آلیاژ MO40 استفاده می شود. ذوب و تهیه این آلیاژ در کوره های قوس الکتریکی و در کوره های القایی انجام می شود. نکته قابل توجه در ذوب این فولادها ضخامت کامل آنها است ، بنابراین فولادهای آلیاژی MO40 به عنوان آلیاژهای باکیفیت شناخته می شوند.

کاربرد فولاد MO40

كاربرد فولاد MO40 و موارد استفاده از آن :


كاربرد فولاد MO40 در صنایع مختلف از قبیل غلتک سیمانی ، غلطک فلزی ، شفت ، چرخ دنده ، دوفصل ، محور ماشین ، چرخ دنده فرمان ، پیچ های پایدار ، میله اتصال ، گرانول با مواد اولیه زره پوش ، دیافراگم ، آسیاب برای آسیاب خام ، چکش برای آسیاب با رعد و برق سریع سر ، رگ فشار و ساختار هواپیما همچنين برای تولید قطعات صنعتی از قبیل چرخ های جرثقیل که در معرض ساییدگی ساینده هستند استفاده می شود. اما در شرایط کارسخت، مقاومت اين فولاد نسبت به سایش بعد از مدتی کاهش می یابد. با افزایش ساییدگی سایز و ابعاد قطعات کاهش می یابد و برای اصلاح سطح نیاز به تعمیر مي باشد. در این راستا، برای استفاده مجدد از فولادMO40  ، از روکشهای سخت روی سطح سخت استفاده می شود. استفاده مجدد از فولاد به تجزیه و تحلیل سطح، سختی و لایه های فولاد مي پردازد. روکش ها بر روي دو روش جوشکاری انجام می شود:

1. میله های UP6-GF-50 شماره استاندارد 307 کاوش جوش

2  UP6-GF-50-C. شماره استاندارد 420 کاوش جوش

مقاومت در برابر سایش در روکشهای 307 و 420 تولید شده توسط فشار مضاعف بیشتر از پوششهای تولید شده توسط تك فشارها است. بر اساس میکروگرافی های میکروسکوپ الکترونی، مکانیسم سایش نمونه ها با سختی بالا بسيار كمتر از ساير نمونه هاست.

رابطه كروم و فولادMO40 :

به دليل وجود درصد پاييني از كروم دراين نوع فولاد مقاومت اين فولاد نسبت به حرارت بالاست. درصورتي كه اگر فقط از كروم به عنوان عنصر آلياژي در اين فولاد استفاده شده باشد مقاومت فولاد را نسبت به حرارت، ضربه، سايش پايين مي آورد. به دليل همين ويژگي اين فولاد استفاده كمتري در صنعت دارد. اگر مقداري موليبدن در ساختاراين فولاد وجود داشته باشد، مقاومت آن نسبت به ضربه و حرارت بالاتر افزايش مي يابد. همانطور كه گفته شد دوعنصر کروم و مولیبدن در فولادي مانند MO40  در بالا رفتن مقاومت در مقابل حرارت و ضربه به کار میرود.

تركيب شيميايي فولادMO40 :

اين آلياژ در ساختار خود 41 درصد كربن ، 0.35 درصد سيلسيوم، 0.7 درصد منگنز ، 1.1 درصد كروم، 0.2 درصد مولیبدن مي باشد.با توجه به اين ساختار نام فولاد MO40 با نام شيميايي 42CrMO40  شناخته مي شود.

 كروم در اين ساختار باعث بالا رفتن مقاومت و سختي پذيري فولاد مي شود. وجود كروم در فولاد باعث مي شود به راحتي مارتنزيت گرفته شود زيرا نياز به سرد كردن در آب و روغن ندارد و در دماي اتاق اين كار انجام مي گيرد. كروم داراي كاربيد هستند كه باعث مقاومت در برابر برش و سايش مي شود  كروم ناحيه آلفا را بالا پايدار مي كند و لوپ گاما را كوچك مي گرداند.

وجود سيلسيوم در ساختار فولاد دماي بحراني را افزايش مي دهد.هر چه سيلسيوم در فولاد بيشتر باشد مقاومت در برابر اكسيد شدن را بالاتر مي برد. عنصر منگنز بر خلاف سيلسيوم عمل مي كند برش پذيري كه در اثر سيلسيوم پايين مي آيد توسط منگنز كنترل مي گردد و اكسيد آهن در طي فرآيند توليد نمي شود.

مولبيدن يك عنصر كاربيدي است. وجود اين عنصر در ساختار باعث افزايشش مقاومت كششي و حرارتي مي شود.

در كل مقدار آلياژها در فولادMO40 پايين است. به همين علت تغييرات چشم گيري در نمودار ساختاري فولاد ايجاد نمي كنند.فولاد ها دانه درشت هستند و همين علت بالابودن نقطه ذوب آنها مي گردد. ساختارهاي درشت دانه همانطور كه مي دانيد از خواص مكانيكي خوبي برخوردار نيستند و حتما بايد قبل از استفاده آنيل شوند.

ميلگردهاي فولادMO40  :

اگر به دنبال فلزي با مقاومت بالا و كيفيت بالا هستيد، فولادMO40 مي تواند گزينه خوبي براي انتخاب باشد زيرا در مقابل عمليات حرارتي مقاومت خوبي از خود نشان مي دهند. به دليل همين ويژگي منحصر به فرد اين فولاد، از آن براي ساخت لوازمي كه نياز به مقاومت و سختي فراوان دارد، استفاده مي شود.

قيمت ميلگرد و فولادMO40 در بازار :

با توجه به اطلاعاتي كه از اين فولاد پر كاربرد كسب كرديد و با توجه به نياز خود بايد متوجه با ارزش بود و كاربردي بودن اين فولاد شده باشيد. اين فولاد به صورت جهاني در تمامي كشورها كاربرد فراوان دارد و با ظرفيت بالا در كارخانه هاي ايران توليد مي گردد. براي كسب قيمت دقيق ميلگرد و فولاد MO40  مي توانيد هر روز اطلاعات بروز شده  قيمت اين آلياژ را از وبسايت ما بدست آوريد.

[تعداد: 1   Average: 5/5]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.